Çocuklar için En Güzel 10 Uzay Kitabı!
0

Çocuklar için En Güzel 10 Uzay Kitabı!

Bu hafta Dünya Uzay Haftası. Biz de sizin için 10 tane uzay temalı kitap seçtik. Bizler bu kitapları çok beğendik. Bakalım sizler de beğenecek misiniz?

Gözünüz gökyüzünde olsun…

Sevgiler,

Kipi!

1. BENİM UZAY MACERAM

Çocuğunuzun resmini en arka sayfaya yerleştirerek uzay macerasının kahramanı olmasını sağlayacağınız bu kitapta çocuğunuz Aydede ile pasta yiyecek, uzaylı arkadaşlar edinecek ve uzayı keşfedecek.

2. UZAY

Bir “ay yürüyüşü” resmiyle başlayın. Astronotların “apollo” giysisi, ay gezi modülü ve ay arabası ile ilgili her şeyi okuyun. Ardından asetatlı kağıdı çevirin ve aynı resim üzerinde bu defa; astronotların “apollo” giysisi, ay gezi modülü ve ay arabası’nın nelerden oluştuğunu ve nasıl kullanıldığını görün. Bu eşsiz göster ve anlat sistemi, bilgisayarla yapılmış kusursuz fotomontaj ve asetat teknolojisi ile anlatılmış, doğruluğu denenmiş ve kanıtlanmış bilgilerle kendi alanlarında uzman olan kişilerin araştırıp yazdığı ve fotoğrafladığı materyalleri sunuyor.

3. UZAYIN KAPISI VAR MI? – Çocuk Üniversitesi Yüksek Lisans Uzay Programı

Evren nerede bitiyor?, Neden karanlık maddeyle çarpışmıyoruz?, Uzayı bükmek için ne gerekir?, Ve neden Amerikalı astronotlar denize, Rus kozmonotlar toprağa iniş yapar?

Uzayda seyahat etmeyi, başka yıldız ve gezegenleri araştırmayı ve kara deliklerin sırlarını öğrenmeyi kim istemez? Elbette evreni anlamak, Stephen Hawking kadar akıllı değilseniz, çok da kolay değildir. Neyse ki Çocuk Üniversitesi’nin bu kitabı yayımlandı. Böylece çocuklar (aynı zaman da büyükler de) uzay hakkında bir fikir sahibi olabilecek. Hem de bilimin en son bulgularına dayanarak…

4. UZAY YOLCULUĞU

Her sayfasında hareketli oyunlar bulunan, çocukların el becerilerini geliştirirken, eğitmeyi hedefleyen eğkenceli bir kitap. Hareketli kitaplar çocukların boyut algılarını, el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır.

5. YURİ GAGARİN – UZAYIN İLK KAŞİFİ

İçinde bulunduğu roketle Dünya atmosferinden ayrılmayı başaran, uzaya çıkan ve Dünya’nın çevresini dolaşan ilk insandır. Gagarin’den sonra insanlar uzayı keşfetme ve diğer gezegenlere gitme projelerinin gerçekleşebilir düşünceler olduğunun farkına varmışlardır. Yuri Gagarin bu kitapta kendi ağzından çocukluğunu, ailesini, hayallerini gerçekleştirmek için aldığı zorlu eğitimleri ve tarihte bir ilk olan uzay yolculuğunu anlatıyor.

6. YERYÜZÜ VE GÖKYÜZÜ

Şöyle bir gökyüzüne bak, bir de yeryüzüne. Dünyamız, ay ve güneşle sanki saklambaç oynuyor değil mi? Yeryüzündeki volkanları, yeraltı kaynaklarını ve ırmakları birlikte öğrenmeye ne dersin? Peki geceleri yıldızların bize nasıl göz kırptıklarını hiç düşündün mü? Bu kitapta yeryüzü ve gökyüzüyle ilgili öğrenmek istediğin her şeyi bulacaksın.

7. GÖKYÜZÜ OKULU

Gökyüzü Okulu, küçük yaştaki çocukları eğlenceli oyunlar ve resimlerle gökyüzü cisimleri hakkında bilgilendiren bir kitap: Gökyüzüne baktığınızda neler görürsünüz? Büyükayı ile Küçükayı’yı, Kutupyıldızını ayırt edebilir misiniz? Çıplak gözle gökyüzünde iki bin yıldız görebileceğinizi biliyor muydunuz? Peki ya gezegenler? Venüs hangisi, Jüpiter hangisi? Gezegenlerin isimleri nereden geliyor? Güneş sisteminde kaç gezegen var? Yıldızlarla yönümüzü nasıl bulabiliriz? Evde kendimiz bir teleskop yapabilir miyiz?

8. CAN ve UZAYLI ARKADAŞLARI

Can tüm çocuklara,” Biz dünyamızdaki güzel şeyleri korumalıyız. Toprağı suyu ve havayı kirletmemeliyiz, yoksa doğa yok olur ve bize üzerinde yaşanmayacak, kupkuru bir yer kalır” diye sesleniyor.

9. IŞIK HIZIYLA MARS’A YOLCULUK

Deniz ile Cansu sınıf arkadaşıdır ve aynı sokakta oturmaktadırlar. Bir gün sokağa Bilim bey adında bir uzay araştırmacısı taşınır. Cansu ile Deniz’in merakları, onları Mars’a yolcu etmeye yetecektir. Bilim beyin asistanı olarak Mars’a yaptıkları yolculuk soncunda evrenin birçok gizini de çözme fırsatını yakalarlar. Fakat bu gizleri çözmenin bir bedeli vardır: Heyecan!

10. UZAYDAN GELEN GARİP ZİYARETÇİLER

Sevimli kahraman Kalvin ve can yoldaşı kaplan Hobs bize çocukluğun büyülü dünyasının kapılarını bir kez daha aralıyor. Hem de gizemli bir gezegenden garip ziyaretçilerle…

Bill Watterson’ın sempatik çizgileriyle bu kitapta da eğlenecek ve espriden espriye koşacaksınız!

İYİ OKUMALAR! :)