Sepetim

Sepetinizde hiç ürün yok.

Hoş geldiniz!

Çöp Çocuk - Çocuk Çizgilerindeki Giz

Diğer Görünümler

Çöp Çocuk - Çocuk Çizgilerindeki Giz

Boyut Yayın Grubu
Sabiha Paktuna Keskin

Ürün Kodu: 1679

Bu ürünü ilk yorumlayan siz olun

Stok Durumu : Bir hafta içinde temin edilir ve kargolanır

18,90 TL

Hızlı Gözat

Çöp Çocuk - Çocuk Çizgilerindeki Giz
Kitap, "Neden her çocuk iyi kötü bir resim çizer?",  "Resim çizmek bir dürtü müdür?" sorularının cevaplarını veren bir yazı ile başlayıp çocuğun farklı alanlardaki gelişimi ile ilgili oldukça detaylı bilgiler verdikten sonra; çocukların 18 ay - 8 yaş arasındaki olası resim deneyimlerini bizlere anlatıyor. Sonrasında da evrensel resim figürleri, resimlerdeki detayların anlamları ile ilgili örnekler üzerinden detaylı bir analiz yer alıyor.

Birçoğumuz için çocuklarının keyifli vakit geçirmek dışındaki işlevlerine dikkat etmediği resim yapmanın aslında nasıl bir kendini ifade etme ve iletişim kurma ama cı taşıdığını görmek birçoğunuzu şaşırtacak.  

Kipi 8/10 Verdi.

Detaylar

Önsöz Çöp çocuk nasıl doğdu? ...  Amacım, çocukların çizgileri ile neler hissettiklerine tercüman olmak değildi, Bir kez daha çocuk olup, onların neler hissettiğini anlayabilmeyi çok istesem de, maalesef bu, gerçekleşmesi mümkün olmayacak bir özlem olabilirdi ancak.  O nedenle ben, çocukların resimlerine bakarak onların neler hissettiklerini anlamaya cüret etmedim. Yapmaya çalıştığım; çöğ çocukların ne zaman etli butlu insana dönüştüğünü, ne zaman etli butlu insana dönüştüğünü, ne zaman güneşin kağıdın üst köşesinden kurtulup, ışık olarak objelerin üstüne yansıdığını keşfedebilmekti. Bunları erken yapanlarla, yapmakta gecikenlerin arasında bir fark olup olmadığına bakmaktı. Epilepsili bir çocukla, zeka özürlü, hiperaktif, otistik, şizofren ya da depresyonlu bir çocuğun çizgilerinin diğerlerinden farklı olup olmadığını anlamaya çalışmaktı. Anne-baba ayrılığının, kardeş kıskançlığı gibi içsel çatışmaların çizgilere yansıdığını keşfedebilmekti. Amacım; asla resimlere bakarak çocuk hakkında, bir teşhise yönelmek olmadı. Sadece, çocuk hakkında bir yorum yapmadan önce, durup bir kez daha düşünmek, onu daha iyi anlayabilmek için onun hakkında ipucu bulabilmekti. Kendi çizgilerinde, çocukların duygusal, motor, bilişsel ve mantık gelişimi hakkında yorum yapabilmenin imkanlarını araştırmak, çocuğun ruhsal dalgalanmalarını erken fark edebilmenin yollarını aramaktı. Kısacası, çocukların çöp çizgilerine bakarak geleceğin yetişkini hakkında bir ön yapabilmekti. Bu şekilde geleceğin çocuğuna yön verebilmenin sırlarını ve sınırlarını zorlamaktı. Prof. Dr. Sabiha PAKTUNA KESKİN

Detaylar

Çöp Çocuk aslında çocuklar tarafından çizildi.
Prof. Dr. Sabiha PAKTUNA KESKİN, bu çizgileri sadece düzenledi. Çöp Çocuk, yarının çocuğunu bugünkü çizgilerinden keşfetmeye çalışıyor. Bunu yaparken, çocuğun duygusal, motor, bilişsel, ve psikososyal gelişme aşamalarını gözden geçiriyor. Çöp çocuk, gelişme aşamalarını zamanında kazanan çocukların çizgileri ile, bu aşamaları kazanmakta gecikenler ya da yeterince kazanamayan çocukların çizgilerini karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma ile, çocuk gelişmesindeki örselenmeleri farkedebilmeyi, bunu erken yapabilmeyi amaçlıyor. Asla, sadece resimlerine bakarak çocuklara bir teşhis koymayı değil, varsa bir teşhisi doğrulamanın yollarını arıyor. Kısaca, Çöp Çocuk, çocukları daha iyi anlayabilmek için resim gibi eski bir iletişim yolunun kapılarını bir başka bakış açısından aralamayı amaçlıyor.  

Ek Bilgi

Yılı 2007
ISBN 975-521-837-8
Barkod 9789755218378
Sayfa Sayısı 120
Boyutlar 22x22
Yayınevi Boyut Yayın Grubu
Yazar Sabiha Paktuna Keskin
Diller Türkçe
Kağıt Tipi 1.Hamur
Cilt Ciltli

Kendi Yorumunuzu Yazın

Yorumladığınız ürün : Çöp Çocuk - Çocuk Çizgilerindeki Giz

Ürün Etiketleri

Etiketleri ayırmak için boşluk kullanınız. Deyim tipindeki etiketler için tekli tırnak (') kullanınız.